EUR  |  Košík 0 ks

Publikovaná čísla


<>

SKLO

INTRO 26 – 2025 – BŘEZEN

Sklo je možná ten nejkrásnější a zároveň nejkomplikovanější materiál, jaký známe. Jeho výroba vyžaduje oheň, čas, vytrvalost – a přesto v sobě vždy nese kousek tajemství. Nové vydání časopisu INTRO se noří do světa skla s respektem a fascinací. Ukazuje, že i po tisíci letech je sklo nejen součástí našich domovů a měst, ale i výpovědí o odvaze tvořit.

V rozhovoru s designérkou Kateřinou Handlovou nahlédneme do osobního světa, kde se sklo stává prostředkem pro emoce a výpověď. Její práce nese stopy experimentu, hloubky i odvahy přetvářet tradici. S Leopoldem Barešem, zakladatelem společnosti Sipral, se podíváme na architekturu z druhé strany – skrze technologie, které mění naše města, a přitom ctí materiál jako takový.

To vše doplňují inspirativní realizace z Česka i ze světa, od Mendelova skleníku až po pavilon Qaammat v Grónsku. V tematické části věnované technologii se navíc dozvíte, jak se dnes pracuje s umělecky zpracovaným plochým sklem tak, aby obstálo i v náročném veřejném prostoru.

Ale nejde jen o jednotlivé projekty a osobnosti. INTRO 26 připomíná, že Česká republika je i díky své historii, řemeslu a neuvěřitelné šíři sklářských technik skutečnou světovou velmocí. Od Nového Boru po Železný Brod, od ručně foukaných váz po technologické experimenty – sklo je tu součástí kulturní identity, živého dědictví i každodenní inspirace. Ne náhodou byla právě česká sklářská tradice zapsána na seznam UNESCO.

Nové číslo časopisu je tak víc než jen pohledem na architekturu a design – je to výprava do krajiny, kde sklo píše příběhy. Příběhy křehké, silné i průzračně krásné.

Formát vydání 225 × 285 mm, rozsah 136 stran
Vytištěno na nenatíraný ofsetový papír
Jazyk vydání čeština
Cena 229 Kč


Cena s DPH




EDITORIAL

Přátelé,
píšu svůj poslední editorial. Prožil jsem krásných osm let uprostřed týmu, který přetvářel původní ideu v tenhle časopis. Myslím, že se spolu s kolegy mohu ohlédnout a uvidím velkou spoustu skvělých staveb, textů a rozhovorů s obdivuhodnými osobnostmi. Za tím vším je dost práce, to mi věřte. Ze stovek vás – architektů a dalších přispěvatelů, s nimiž jsem za celou dobu z postu šéfredaktora a novináře mluvil, jednal a balancoval na visuté hrazdě vkusu –, jsem narazil na pozoruhodné lidi a z těch všech jsou na mě naštvaní jen dva (já na žádného). To je vcelku úspěšná bilance, řekl bych.

Můj největší dík patří vydavateli Honzovi Hejhálkovi, jenž mi tu příležitost dal a který do projektu investuje nemalý osobní vklad. Pak se s vděčností ohlížím zejména za Alenou Hyblerovou, Terezou Šváchovou, Kristýnou Brožovou, Martinem Hricem, Petrem Volfem, Monikou Arczyńskou a všemi členy redakční rady, které jsem k INTRU dílem přivedl, protože jsem se všemi prožil krásný čas. A jestliže jsem v jednom rozhovoru s Petrem Volfem uvedl, že se jako novinář na poli architektury cítím být kostelníkem, který umetá mediální cestičky a v pokorné službě věci provoňuje „chrám“, aby se v něm vaše nadčasové dílo skvělo v celé své kráse, platí to stále. Sloužit téhle nádheře mi bylo ctí.
Kdybyste mi i v budoucnu chtěli cokoli sdělit, rád se se všemi z vás uvidím (postupně). Debatám v médiích, ateliérech či kavárnách se nebráním, naopak je vítám. Pište mi (martinver@seznam.cz) nebo telefonujte (+420 607 859 977), těším se. Hodně jsme toho ještě nestihli.
A teď již listujte „mým“ skleněným vydáním, které máte v rukách. INTRO je a bude skvělé!
Děkuji.

Martin Verner, šéfredaktor


+číst více
1/ Editorial

4/ Úvodní slovo

6/ Doriana a Massimiliano Fuksasovi

16/ Skleněná škola

24/ Mendelův skleník

34/ Zdánlivá přítomnost

38/ Kateřina Handlová

46/ Bezpečnostní úpravy umělecky zpracovaného plochého skla

50/ Zahraniční inspirace

52/ Pavilon Qaammat

60/ Visuté zahrady obytné věže

68/ Tokijská vertikální duha

74/ Bílý list papíru

80/ Tabakfabrik v Linci

90/ Leopold Bareš

96/ Hauer-King House

104/ Universum Jesenice

108/ Nález skleněné podlahy v Brně

112/ Zápisky lovce domů

114/ Materiály a technologie

136/ INTRO TV