EUR  |  Košík 0 ks

Publikovaná čísla


<>

HLÍNA

INTRO 09 – 2019 – ČERVENEC

Deváté číslo časopisu INTRO je zaměřeno na jeden z nejstarších a nejtradičnějších materiálů, kterým je hlína. I tentokrát lze očekávat kvalitní obsah, jehož nepostradatelnou součástí je množství fotografií a detailních nákresů jednotlivých realizací.

Formát vydání 230 × 295 mm, rozsah 144 stran
Vytištěno na nenatíraný ofsetový papír
Jazyk vydání čeština


Cena s DPH




EDITORIAL

Přátelé,
občas si říkám, jaké by to bylo, kdyby se globalizovaný svět opět rozpadl do lokálních komunit. Asi vás jako první napadne otázka, proč by to dělal. Hned odpovím: třeba kdyby vypnuli proud, kdyby někdo v Rusku znečistil ropu, kdyby nastalo sucho… No, a kdyby se svět rozpadl do lokálních komunit, museli by se lidé zase naučit takové ty věci, které ještě nedávno uměli, museli by navázat vazby, které ještě nedávno fungovaly. Například kdo by umlel obilí, jež by si nadšení ekofarmáři vypěstovali? Umí každá žena (nebo muž) upéct pro svoji rodinu chleba? Umí ještě někdo vyrobit dřevěný sud na pivo? Kam bych šel koupit uhlí, kdybych potřeboval zatopit? Je toho spousta, na co bych se mohl ptát.

Nemluvím o tom proto, že bych chtěl kázat laciná moudra s kreditkou v kapse. Mluvím o tom proto, že v souvislosti s přípravou INTRA, které se věnuje stavění z hlíny, jsem si položil otázku – a souvisí s tím to, co jsem právě uvedl –, kam bych šel pro hlínu, kdybych si chtěl postavit hliněný dům. Když chci cihlu, volám nejbližšího dodavatele cihel, to je jasné. Když chci beton, volám do betonárky a jdu vyhlížet míchačku. V horším případě si seženu necky, dotáhnu cement, lopatou zručně rozseknu papírový pytel – znáte ten pohyb každého zednického přidavače – a už míchám. Pro dřevo sjedu na pilu, zatím jich je dost. Dokonce si můžu koupit nebo zasadit kousek lesa.

Kde ale seženu vhodnou hlínu? Jediné, co mě napadá, je, že se zeptám Petra Suskeho…

Vypadá to, že tenhle na první pohled prostý a dostupný materiál se stal paradoxně luxusním zbožím asi jako pravý med od včely, pravé mléko od krávy a pravé párky od učně. Dostupnost stavebního materiálu a odborníků na hliněné stavění je prostě limitní. Jako bychom se ho museli učit znovu. Připadá mi, že svět často nenápadně přehodí výhybku, že když se ohlédneme, už ji přes nanobrýle ani nevidíme.

À propos, máte doma troubu na chleba nebo dědu kamnáře?

Martin Verner, šéfredaktor


+číst více
1/ Editorial

4/ Úvodní slovo – Petr Suske

6/ Haus Rauch

16/ Martin Rauch

22/ Wangjingův památník

30/ Hlína

34/ Odvaha tvořit tradičně

40/ Fotoeditorial

42/ Zahraniční inspirace

44/ Jasmínově bílý dům

56/ Přeludy, ruiny a surfování na globálních vlnách

60/ Pouštní centrum

70/ Nápadně pravá zelená

78/ Maxim Velčovský

84/ Lázeň

94/ Zvukové zrcadlo

102/ Dům vytištěný z hlíny

106/ Portugalský fenomén azulejos

110/ Nina Fránková

116/ Pragerův keramický trezor

122/ Břidlicový projekt Ne-Ro

126/ Materiály a technologie