EUR  |  Košík 0 ks

Publikovaná čísla


<>

DŘEVO

INTRO 21 – 2023 – ČERVENEC

Lesy, hospodaření se dřevem a stavění z něj je velké téma, a jak vyplývá i z rozhovorů, které v INTRU najdete, není to jen místní specifikum. Ramstad i Ban, Kloda i Cigler, Stempel, Tesař, Tyrpekl, Mach, Vondrák, Fišer a všichni další se dřevem pracují na skvělé úrovni. Klienti si snad na dřevostavby zvykají a stejně jako se vracejí sedlové střechy, vrací se i tenhle dostupný, dorůstající a voňavý materiál do našich staveb.

Formát vydání 225 × 285 mm, rozsah 144 stran
Vytištěno na nenatíraný ofsetový papír
Jazyk vydání čeština
Cena 229 Kč


Cena s DPH




EDITORIAL

Přátelé,
musím se svěřit, že odjakživa miluji lesy. Jakkoli je slovo „miluji“ silné a v této souvislosti možná až patetické, je to tak. Odmalička mě rodiče i babičky brávali na procházky do křivoklátských hvozdů v okolí Nižboru, kde jsme měli dům a který je lesy doslova obklopen. Za piknik na mýtině bych i dnes dal půl království… Všichni také jistě znáte ty pocity, které ve vás vyvolá vůně, když se vám ve spojitosti s ní vybaví nějaký zážitek nebo člověk. U mě takhle fungují borovice. To mi hned před očima tane les, dětství, kouřící parní lokomotiva a někdy i pach spáleniště, když odletující jiskry na trati do Žloukovic způsobily lesní požár. Tehdejší hasiči věděli, jak na to – vytvořili v lese široký pás čisté půdy včetně shrabaného jehličí, který pak oheň nepřeskočil, nebo plameny stačili utlouct tlumnicemi.

Dům v Nižboru jsme prodali, ale našel jsem si jiné místo uprostřed hvozdů – v okolí Slavonic v České Kanadě. Je to prakticky totéž, jen místní ­úzkokolejku teď zlikvidovaly ekonomické potíže. A lesy z velké části kůrovec. Jenže na této katastrofě je, na rozdíl od jiných, vidět, jak je dřevo zázračná hmota. Nové stromy už rostou, za patnáct let budou lesy vypadat skoro jako dřív, jen jejich skladba bude druhově trochu jiná…

Lesy, hospodaření se dřevem a stavění z něj je velké téma, a jak vyplývá i z rozhovorů, které v INTRU najdete, není to jen místní specifikum. Ramstad i Ban, Kloda i Cigler, Stempel, Tesař, Tyrpekl, Mach, Vondrák, Fišer a všichni další se dřevem pracují na skvělé úrovni. Klienti si snad na dřevostavby zvykají a stejně jako se vracejí sedlové střechy, vrací se i tenhle ­dostupný, dorůstající a voňavý materiál do našich staveb. Jen ještě najít soulad s předpisy statiků a požárníků a budeme mít snad i u nás výškové domy ze dřeva. A ještě na jeden háček upozorňuje Radek Ondruch, ředitel společnosti Taros Nova, ve firemní části časopisu: na průzvučnost interiérů.

Každý materiál holt přináší výzvy, s nimiž je třeba se vypořádat. Skvělou ukázkou nakládání se dřevem je také příklad z olympijských her v Tokiu. Přečtěte si, jak efektivně na to šli v Japonsku. A nechybělo ani jisté gesto…
Hezké léto ve stínu stromů vám přeje

Martin Verner, šéfredaktor


+číst více
1/ Editorial

4/ Úvodní slovo

6/ Dřevěný dům pro dřevaře

16/ Reiulf Ramstad

22/ Favn Klyngetun Hotel

26/ Ateliér u zaniklého rybníka

32/ Dům jako vějíř

40/ RED Pif

46/ Jakub Fišer

52/ Infografika

56/ Problematika vícepodlažních dřevostaveb

60/ Zahraniční inspirace

62/ Námořní centrum Esbjerg

70/ Olympijské centrum

76/ Bytový dům Edison Lite

84/ Hasičská stanice ve Straubenhardtu

92/ O co přišly Boskovice

96/ Šigeru Ban

100/ Expo 2025

104/ Pomíjivost, která netíží

108/ Dřevo v normalizační architektuře

112/ Zápisky lovce domů

114/ Kdo se bojí jednat, nesmí soutěžit

116/ Materiály a technologie

144/ INTRO online